Wild Harvesting
Kosmetika Natura Siberica objevuje skryté možnosti sibiřských rostlin. Naše značka využívá rostliny, sklízené v jejich přirozených podmínkách. Tomuto způsobu sklizně bylin se říká Wild Harvesting, což v překladu z angličtiny znamená „sklizeň volně rostoucích rostlin“.
Jedná se o „kolekci“ bylin, kořenů, plodů, které již naši předkové sklízeli po období tisíce let. Čím je daná jedinečnost bylin, sklízených tímto způsobem? Začněme tím, že byliny, které se sklízejí v průmyslových měřítkách, se pěstují ve specializovaném zemědělství. Byliny jsou nasazeny, hnojeny a kultivovány jako obyčejné obiloviny za účelem co největší sklizně. Často jsou používána chemická hnojiva. Sklizeň probíhá s využitím zemědělských strojů. V tomto případě se těžko jedná o respektování národních tradic sklizně a skladování. Bezpochyby, tyto byliny také budou užitečné nebo alespoň nebudou škodit při jejich správném použití. Ve sklizni Wild Harvesting se sbírají byliny v jejich přirozených podmínkách růstu, aniž by byly vystaveny nějakému vlivu zvenčí, což znamená, že nemají ve svém složení škodlivé látky; tyto rostliny absolvovaly přirozený výběr – přežily jen životaschopné, silné rostliny, bohaté na prospěšné, aktivní složky.
Wild Harvesting stanovuje řadu požadavků: dobu sklizně je potřeba uzpůsobit době maximálního obsahu bioaktivních a výživných látek v rostlině. Při předčasné nebo opožděné sklizni rostlinný materiál postrádá terapeutický účinek. Léčitelé a bylinkáři, služeb kterých využívali lidé po celá staletí, velmi dobře stanovili kalendář sklizně léčivých bylin. Je velmi důležité střídat místa sklizně rostlin z divoké přírody tak, aby nebyly sbírány na stejném místě každý rok. Byliny a listy se doporučuje sklízet na stejném místě ob rok, kořeny a oddenky za 2-3 roky, a některé rostliny – dokonce 5-6 let nebo více, aby příroda získala zpět ztracené rezervy.
Další důležité pravidlo: sklízený rostlinný materiál je potřeba co nejdříve poslat na sušení nebo další zpracování. Bylina, která leží v koši více než 3-4 hodiny, se pomačká, začne se zahřívat v důsledku posklizňového procesu dýchání a tepelné výměny. Tak jsou rychle zničeny vitamíny a další biologicky aktivní látky, přičemž užitečné vlastnosti jsou ztraceny.
Divoké sibiřské byliny, používané k výrobě kosmetiky Natura Siberica, jsou sklízeny ručně v Chakaských horách místními obyvateli. Firma „Sibiř Organika“ vyrábí ze sklizených rostlin kosmetické ingredience (oleje, výtažky).
Některé divoké rostliny využívané při výrobě kosmetiky značky Natura Siberica, byly certifikovány ICEA jako organické (například rozchodnice růžová, dutohlávka sněžná, sibiřská pelargónie, asiatský řebříček, sibiřská večernice, sibiřská škarda). Tento fakt prokazuje jejich bezpečnost a účinnost.